cube 3d logo
kanał youtube druk 3d
None

Druk 3D - zastosowanie.

Nic tak nie zaciekawia ludzi jak broń wydrukowana w technologii 3D, czego sami doświadczyliśmy podczas targów Remadays 2014. Byliśmy wręcz zasypywani pytaniami w rodzaju: „Czy to tutaj można wydrukować ten słynny pistolet?” Wniosek z tego był bardzo prosty – media posiadają wielką siłę. To z nich można się bowiem dowiedzieć o pewnym studencie prawa, Cody’m Wilsonie, który całkiem nieświadomie, w przeciągu kilku tygodni spopularyzował na całym świecie technologię druku 3D za sprawą słynnego już „Liberatora”. Jak dotąd nikomu nie udało się pójść w jego ślady. Podczas targów osobom zadającym tego typu pytania, po krótkiej konwersacji byliśmy w stanie nakreślić, czym tak naprawdę jest drukowanie 3D i do czego może być wykorzystywane. Począwszy od skrajnych przypadków, jak wspomniany już na stronie bioprinting czyli drukowanie komórek, poprzez protezy, aż do słodyczy i innego rodzaju jedzenia. Jakie jednak jest tak naprawdę zastosowanie tej technologii? Poniżej kilka najbardziej popularnych przykładów.

Szeroko pojęte prototypowanie

Prototypowanie to zazwyczaj najdroższa część wdrażania nowych produktów. Często nie wszystko udaje się za pierwszym razem, dlatego konieczne są poprawki, co generuje dodatkowe koszty. W takich sytuacjach idealnie odnajduje się drukowanie 3D. Materiał, który wykorzystują niektóre technologie, jak np. FDM, pozwala na szybką obróbkę mechaniczną lub chemiczną po wydruku, przez co można łatwo wpłynąć na wyrób końcowy, zmodyfikować go według potrzeb i sprawdzić w praktyce. Są to bowiem stuprocentowo użytkowe prototypy.

Produkcja małoseryjna

Czy jesteśmy w stanie wydrukować 100 lub 1000 elementów na drukarce, aby wdrożyć je na rynek i sprzedawać? Odpowiedź brzmi „tak”. Wszystko jest jednak kwestią kalkulacji, bowiem będzie to trwało dość długo, a czas - jak wiadomo - kosztuje. Dlatego właśnie drukowanie 3D jest zazwyczaj wykorzystywane w produkcji bardzo małoseryjnej, gdzie nie opłaca się tworzyć form wtryskowych dla kilkudziesięciu elementów. Dużo korzystniej jest je po prostu wydrukować w technologii 3D.

Personalizacja

Tak bardzo spopularyzowany ostatnio indywidualizm sprawia, że ludzie chcą się wyróżniać. Choćby tylko kolorem włosów, stylem ubioru albo wyjątkową obudową do telefonu. W takich sytuacjach druk 3D odnajduje się idealnie. Personalizacja szeroko pojętej elektroniki czy biżuterii jest bowiem bardzo modna.

Inżynieria „przeszłości”

Elementy różnych urządzeń – nawet tych najlepszej jakości – mają niestety tendencje do „zużywania się”. To również jest dziedzina, w której drukowanie 3D doskonale się sprawdza. Może to być na przykład wykonanie zębatki do starego zegara, której nie da się dostać w sklepie, licznika samochodowego, części ukruszonych rzeźb, radia samochodowego lub ukochanych zabawek z dzieciństwa. Dzięki technologii 3D jesteśmy w stanie przywrócić im dawną świetność.

Modelarstwo

W tej dziedzinie znajdują zastosowanie wszystkie wymienione powyżej sposoby wykorzystania technologii druku 3D. Modelarze mogą bowiem nie tylko projektować własne elementy do swoich modeli, ale również je personalizować lub wręcz nadawać im nowe zastosowanie. Przedstawione przykłady zastosowania druku 3D to tylko mała cząstka tego, co oferuje ta wciąż innowacyjna technologia. Każdy może znaleźć w niej coś dla siebie.