cube 3d logo
kanał youtube druk 3d
None

Rozwój technologii 3D

Popularność druku 3D rośnie w ogromnym tempie. Co więcej, znajduje on zastosowanie w coraz nowszych dziedzinach życia. Sugar lab jest firmą założoną przez amerykańskie małżeństwo architektów, które opracowało innowacyjną technologię druku 3D z cukru. Patent ten został natychmiast sprzedany firmie 3D Systems – potentatowi rynku drukarek 3D, który wykorzystał pozyskaną technologię do celów komercyjnych.

Rosnąca w szybkim tempie popularność technologii druku 3D pomaga w rozwoju i znajdowaniu coraz nowszych zastosowań tej wspaniałej techniki tworzenia fizycznych modeli. To już nie tylko prototypowanie! Dzięki coraz lepszym, dokładniejszym i szybszym drukarkom, pozwalającym na drukowanie w paru kolorach oraz dzięki szerokiej dostępności materiału, technologia znajduje zastosowanie w produkcji małoseryjnej. Drukowane z cukru rozmaite słodycze czy stworzone specjalnie na zamówienie tytanowe podkowy inspirują producentów drukarek i projektantów do prześcigania się w znajdowaniu coraz nowszych zastosowań tej technologii. Przykładem jest branża medyczna, szczególnie chirurgia plastyczna i protetyka.

                       

Wraz z rozwojem samego druku rośnie również popularność skanowania 3D rzeczywistych obiektów, dzięki czemu możemy przenieść do cyfrowego świata przedmioty wykonane ręcznie - skanować zabytki, budynki i dzieła sztuki.

Promocja i marketing również korzystają na drukowaniu 3D. Słynne marki, np. Coca-Cola, stosują zarówno skanowanie 3D, jak i drukowanie w celach promocyjnych. Projekt „Coca-Cola mini Me” polegał na skanowaniu przypadkowych konsumentów, a następnie tworzeniu ich własnych indywidualnych figurek wykonanych za pomocą trójwymiarowej drukarki.

Informacje o coraz nowszych metodach wykorzystania druku 3D można znaleźć w serwisach całego świata. Same drukarki i ich możliwości rozwijają się we wciąż rosnącym tempie, a technologie są systematycznie ulepszane. Czy to wszystko rzeczywiście prowadzi do rozpowszechnienia na świecie domowych drukarek 3D? Czy technologia druku 3D będzie już wkrótce dostępna dla każdego tak, aby mógł sobie wydrukować przedmioty codziennego użytku? O tym przekonamy się zapewne w niedalekiej przyszłości.