cube 3d logo
kanał youtube druk 3d
None

PLIK STL.

Format STL czyli Stereolitografia – plik powszechnie używany w metodach szybkiego prototypowania i grafice komputerowej w ostatnim czasie znacząco zyskuje na popularności przez zastosowanie przy wydrukach 3D. W praktyce wszystkie programy typu CADposiadają możliwość zapisu w formacie wyjściowym STL. Format STL buduje bryłę przestrzenną za pomocą trójkątów (triangulacja). Każdą powierzchnie można podzielić na wiele małych trójkątów po czym każdy wierzchołek trójkąta opisywany jest przez 3 punkty opisujące położenie względem układu współrzędnych. Ilość i wielkość trójkątów określa się w zależności od skomplikowania powierzchni. Niewątpliwą zaletą  tego formatu jest możliwość ingerencji w zagęszczenie siatki. Za pomocą kilku parametrów możemy znacząco wpłynąć na dokładność modeli a co za tym idzie jakość wydruków.

 

Kontrola kąta - teslacja

Poprzez odchylenie kątowe między trójkątami. Ustawienie to pozwala na zwiększenie lub zmniejszenie teselacji czyli podziału modelu na trójkąty, w zależności od poziomu skomplikowania i wielkości obiektu.

 

Tolerancja

Maksymalna odległość pomiędzy oryginalną powierzchnią, a tą utworzoną z trójkątów.

poziomu skomplikowania i wielkości obiektu

Format pliku STL

Programy typu CAD posiadają możliwość zapisania pliku STL w formacie binarnym lub ASCII. Binarne pliki charakteryzują się mniejszym rozmiarem przez co jest to format bardziej preferowany.

Sprawdzenie plików

Drukowanie modelu 3D zawierającego dziury i szczeliny w powierzchni, niekorzystnie wpływa na jakość. Często również okręgi ulegają znacznemu uproszczeniu dlatego należy sprawdzić geometrię plików STL przed wysłaniem do wydruku. Obecnie w sieci można znaleźć sporo programów, które mogą wykonać tę prace automatycznie (np. Netfabb).