cube 3d logo
kanał youtube druk 3d
None

Bioprinting - nowatorskie zastosowanie druku 3D.

Drukowanie 3D już od prawie trzech dekad pozwala nam na przenoszenie projektów do świata rzeczywistego. W ostatnich latach dzięki rozwojowi nie tylko technologii drukarek, ale i tworzyw sztucznych, spektrum zastosowania drukarek 3D znacznie się poszerzyło, a co za tym idzie zwiększyła się popularność samego wydruku.

Świat dopiero zaczyna odkrywać potencjał tej nowatorskiej technologii. Dla wielu ludzi jest to więcej niż tylko wytwarzanie zabawek i drobiazgów. Powstają całe społeczności skupiające grupy ludzi zajmujących się drukiem 3D (np. Thinginverse). Istnieje i wciąż poszerza się krąg zwykłych i niezwykłych rzeczy, które mogą być utworzone w tej wciąż innowacyjnej metodzie.

Wspominaliśmy już o drukowaniu smakołyków i protez. Przyszedł zatem czas na coś dużo bardziej skomplikowanego.

Bioprinting

Bioprinting jest niewątpliwie jednym z największych osiągnięć druku 3D, choć drukowanie żywych komórek znacznie różni się od jego innych rodzajów, w których wystarczy umieścić materiał w maszynie, aby otrzymać wymagany kształt. Bioprinting wykorzystuje drukowanie 3D jako katalizator, przez który do żelu 3D podawane są klastry komórek, co pobudza je do pracy tworząc żywą tkankę. Bioprinting w dziedzinie medycyny zapowiada się bardzo obiecująco. Jest szansa, że dzięki tej technologii rozwinie się nowa metoda wytwarzania przeszczepów ludzkich narządów. Aby się o tym przekonać musimy trochę poczekać na jeszcze bardziej precyzyjne rozwiązania techniczne. Znane są już jednak przypadki udanego bioprintingu. Firma Organovo 3D wydrukowała tkanki wątroby, zaś firma BioPen stworzyła nowe tkanki kości i skóry. Przyszłość jest blisko, co dostrzegła Agencja NASA przeznaczając ogromne kwoty na badania w tej dziedzinie. Specjaliści z NASA mają nadzieje, że metodą bioprintingu będziemy mogli stworzyć specjalnie zaprojektowane komórki, które będą w stanie „produkować” materiały takie jak drewno, kości i szkliwa.